תמ"א 38

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, בין בדרך של חיזוק או בין בדרך של הריסה ובניה מחדש. לפי הוראות התוכנית, היא רלוונטית לבניינים שנבנו לפני שנת 1980, כאשר מטרת העל שלה היא לדאוג לחיזוק המבנים שנבנו לפני שנה זו.

לתמ"א 38 יתרונות רבים. במסגרת התוכנית נבנה בניין מחוזק ועמיד מפני מגוון איומים. הבניין זוכה ל"מתיחת פנים" וקבלת מראה עדכני תוך הוספת מעלית, שיפוץ הלובי ומבואות הכניסה לבניין ובניית מרפסות לדירות. שטח הדירות הקיימות גדל, ערכן עולה, הן מקבלות מראה חדש, ובעלי הדירות זוכים לשדרוג אדיר בבתיהם – מבלי לשאת בעלויות השדרוג. בנוסף לתוספת שטח בנוי לשטח הדירה הקיימת מתווספים לדירה החדשה חניה ובד"כ גם מחסן.

כדי לתמרץ יזמים לבצע פרויקטים מסוג תמ"א 38, התוכנית מרחיבה את זכויות הבניה ומאפשרת ליזם להוסיף דירות חדשות לבניין, אשר נקראות "דירות יזם" אותן הוא מקבל במסגרת הפרויקט שמבצע, תוך מתן הקלות במיסוי ובהיטל השבחה.

במסגרת תמ"א 38:

  •   נבנה ממ"ד בכל דירה.
  • הבניה לפי תקנים עדכניים ומחוזקים.
  • נבנית מעלית חדשה – גרעין המעלית גם הוא מחזק את הבניין.

תמ"א 38/1

תמ"א 38/1 היא תוכנית שאושרה בשנת 2005, ונקראת גם "תמ"א חיזוק" שכן מדובר בחיזוק בניין קיים באמצעות שיפוץ ומבלי להרוס אותו. מתבצע חיזוק של יסודות הבניין והוספת ממ"דים לכל הדירות, כמו גם מיגון המבנה ועדכון החזות החיצונית שלו, כך שהבניין זוכה למראה עדכני ומודרני.

תמ"א 38/2

תמ"א 38/2 היא תוכנית שאושרה בשנת 2010 ונקראת גם "תמ"א הריסה". מדובר בתכנית הכוללת הריסה מוחלטת של הבניין הקיים, לצורך הקמת בניין חדש לגמרי אשר עומד בתקן הבניה הנדרש לחיזוק נגד רעידות אדמה. במסגרת הפרויקט ישנה אפשרות לתכנן את הבניין מחדש, מבלי להתחשב באילוצים הנגזרים מהמבנה הקיים.

יש להבחין בין תמ"א 38/2 לבין פרויקטים מסוג פינוי בינוי, שכן במסגרת פינוי בינוי הפרויקט משתרע על מספר בניינים. לעומת זאת, תמ"א 38/2 ניתן לבצע גם בבניין בודד.

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: