מגזין:

מדוע רבים בוחרים בפינוי ובינוי?  

כולנו ערים למצוקת הדיור הקשה בישראל ההולכת ומתעצמת עם השנים, מחירן של הדירות (הן החדשות והן דירות יד שנייה) הפכו מרחיקי לכת, ישנו גידול חד באוכלוסייה בישראל ההולכת וגדלה בקצב מסחרר, מה שמעלה את הביקוש לדירות גדולות יותר, בעבור צעירם ואנשים רבים אשר רכישת דירה היא בגדר חלום הן בשל המחירים הגבוהים והן בשל מחסור ביחידות דיור גדולות ומרווחות יותר.

פרויקט פינוי ובינוי הוא אחת הדרכים האטרקטיביות והיעילות ביותר המאפשרות פתרון איכותי למצוקת הדיור הקשה הקיימת בישראל, אשר במסגרתה נבנים יחידות דיור רבות ונוספות על שטחים בנויים ומיושבים אשר לא מנוצלים באופן מקסימלי, שיפור באיכות החיים של הדיירים ואף שינוי ושיפר בתדמית העיר ובחזותה.

פרויקט פינוי ובינוי הוא חלק ממדיניות התחדשות עירונית והוא למעשה הכרזה של מדינת ישראל על שטחים ועל שכונות כמתחם פינוי ובינוי, אשר במהלך הפרויקט נהרסים המבנים הקיימים ובמקומם נבנים בניינים חדישים רבי קומות תוך ניצול השטח בצורה אופטימלית ומרבית , כאשר אותם שכונות המוכרזות כמתחם פינוי ובינוי הן למעשה אותן שכונות וותיקות וישנות הסובלות מהזנחה מתמשכת וממצוקה כלכלית וחברתית כאחד.


מה הן היתרונות של פרויקט פינוי בינוי בעבור הדיירים ?

פרויקט פינוי בתל אביב מגלם בתוכו יתרונות רבים ובולטים בעבור הדיירים, מה שהופך את התוכנית לפופולארית ומתבקשת ביותר בערים רבים במדינת ישראל.

רבים רוצים לשדרג את דירותייהם ולהפוך את הבניינים הישנים לבתי יוקרה. בין היתרונות הבולטים ניתן למנות את

השבחת הנכס – במסגרת התוכנית נהרסים המבנים הישנים והקטנים ותחתם נבנים דירות חדשות וגדולות יותר מה שמעלה את שוויו הנכס באחוזים גבוהים (קרוב ללמעלה מ-90%).

יתרה מכך, תוספות הבנייה בניהם מעליות, חניות, מרפסת שמש, ממ"ד, ומחסנים, משביחים ומעלים באופן אוטומטי את ערך הדירה.

דירה גדולה ובטוחה יותר – במהלך תכנית בינוי פינוי בתל אביב הדירות החדשות שנבנות הן דירות גדולות ומרווחות יותר ביחס לדירה המקורית, בנוסף לכך, הדירות שנבנות את חזקות ועמידות יותר הנבנות עפ"י התקנים המחמירים ביותר העמידים מפני רעידות אדמה.

תשתיות משופרות – במסגרת תכנית פינוי בתל אביב זוכים הדיירים לתשתיות חדשות ומשופרות יותר הן של תשתיות המים, גז, חשמל וביוב.

תוספות בנייה – אותם דיירים שביתם נהרס במסגרת התוכנית חוזרים לדירה חדשה עם תנאים סביבתיים הולמים ואיכותיים, שכן במסגרת התוכנית הדירות זוכות לתוספות בנייה בניהם מרפסת, חדרי ממ"ד, מעליות וחניות.

פיתוח סביבתו -במסגרת הפרויקט נעשה שיפור גם בהיבט הסביבתי, מוקמים גנים ציבוריים, פארקים ירוקים גני שעשועים, גני ילדים, בתי ספר, מוסדות ציבוריים ועוד והסביבה הופכת לסביבה משגשגת ומטופחת יותר.

כמו בכל דבר מצליח יש לא מעט סיכונים, אשר בתוכנית פינוי ובינוי מעבר ליתרונות ולרווחים בפני הדיירים עומדים לא מעט סיכונים הכוללים בין היתר את העזיבה של מקום הקבע והמעבר אל שכונה ואזור לא ידוע, הצורך בהסכמה של 80%  מהדיירים (מצב לא פשוט בקרב הדיירים אשר מסכימים לתהליך), התהליך כשלעצמו מצריך בירוקרטיה ארוכה ומורכבת אשר מעכבת את התהליך ואף מונעת ממנו לצאת אל הפועל, סיכון נוסף הוא במקרה של פשיטת רגל מצד הקבלן ו/או היזם המבצע.


מה ההבדלים בין פינוי ובינוי לבין תמ"א 38 ?

פינוי בינוי ותמ" א 38 תל אביב הם שני ביטויים במדיניות התחדשות עירונית, אשר במסגרתם מוצגות תכניות לחידוש מבנים קיימים ולהגדלת מספר יחידות המגורים באותן שכונות אשר לוקחות חלק פעיל בהתחדשות העירונית.

ישנם מספר הבדלים בולטים בין שתי התוכניות וכוללות בין היתר את ההבדלים הבאים:

1. הסכמת הדיירים – המסגרת פינוי ובינוי נדרשת הסכמתם של 80% מכלל הדיירים המתגוררים בבניין לעומת תמ"א 38 ברמת גן בו נדרש ת הסכמה של כ2/3 מדיירי הבניין.

2. פינוי הדיירים – במהלך פרויקט פינוי הבינוי נאלצים הדיירים להעתיק את מקום מגוריהם לשכונה ולאזור אחר עד תום התהליך (כאשר הם זוכים לסיוע כלכלי) ואילו במהלך פרויקט תמ"א 38 הדיירים אינם מחויבים לעזוב את ביתם.

3. זמן התהליך – מרכיב הזמן הוא הבדל מהותי בין שתי התוכניות כאשר התהליך של פינוי ובינוי ארוך יותר ועלול להתפרס על פני מספר רב שנים (5-99 שנים, לעומת תמ"א 38 אשר התהליך בו נמשך שנתיים לכל היותר ועוד הבדלים בולטים ומהותיים.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: