מגזין:

מהי תכנית תמ"א 38/2

בשנת 2005 אושרה תכנית העונה לשם תמ"א 38. ייעודה של התכנית היה לחזק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, כאשר התמריץ עבור הקבלנים היה תוספת בנייה. עם זאת, התוכנית כמעט ולא סחפה היענות ועל כן מתוך הבנה שיש לשדרג את התנאים, יצאה בשנת 2010 תכנית תמ"א 38/2.


מצא את ההבדלים

מהם החידושים אשר טמונים בתכנית תמ"א 38/2? ובכן יש לא מעט שינויים, אך השינוי המהותי ביותר הנו היכולת להרוס לגמרי את הבניין הנוכחי ובמקומו להקים בניין חדש הרבה יותר גדול, מודרני ואיכותי, ואכן פה כבר היה מדובר בתמריץ של ממש והנתונים לימדו שניתן למצוא לא מעט שיתופי פעולה בין קבלנים לבעלי דירות.


תוספת בנייה

ציינו שבזכות תכנית תמ"א 38/2 ניתן לבנות מחדש בניין הרבה יותר גדול, ועתה נדייק כמה יותר גדול יכול להיות כל בניין אשר נבנה במסגרת הפרויקט: ראשית נציין שניתן להוסיף לממדים הראשוניים עוד קומת מגורים ובנוסף גם עוד דירה. כמו כן אם בכך לא די, הרי שגם ניתן להרחיב כל דירה ב25 מ"ר – כך שחשבון פשוט מראה שגם הקבלן מקבל תשואה נאה ביותר עבור כלל ההשקעה וגם הדייר הפרטי זוכה בסוף התהליך לגור בדירה ששווה הרבה יותר (בערך פי 2), מכילה עזרים חדישים ונמצאת בבניין חדש והרבה יותר אטרקטיבי מלפני כן.


רווח נקי של הדייר

לצד מגוון היתרונות אשר מנינו עד כה, נעצור ונציין מספר יתרונות נוספים. ראשית כל בטיחות – הבניין נועד להחזיק מעמד בעת רעידת אדמה, ובאותה קטגוריה נציין שכל דירה גם מכילה ממ"ד, ועל כן גם בעיתות מלחמה ניתן להיות מוגנים. כמו כן מדובר בבניין בעל תשתיות חדישות (כגון מים, חשמל, ביוב ותקשורת) ואף כזה שמכיל מעלית לצד חניה פרטית עבור כל דירה ודירה, ולו מתחת לפני הקרקע.


דגשים חשובים

כיום לצד ההיענות של הקבלנים ושיתוף הפעולה מצד השכנים, גם יש שני פרמטרים נוספים אשר משפיעים על יציאה לדרך של פרויקט חדש מעין זה. ראשית נתייחס למיקום הנכס (משפיע על הרווח של הקבלן) ושנית נתייחס לתוכנית העירונית. בנוסף גם ראוי לדעת שכמו לא מעט דברים, גם תמ"א 38/2 מושפע מפקטור הזמן, אך הפעם באופן חיובי. מדוע? כיוון שפרויקט תמ"א 38/2 לרוב מתבצע יחסית במהרה, ולו כי תוך שנה כבר ניתן לקבל את ההיתר המיוחל.


שורת יתרונות

לבסוף נציין שורת יתרונות נוספים שגם בהם מומלץ להתחשב: לעומת תכנית פינוי בינוי, במקרה זה נדרשת הסכמה של פחות דיירים ועל כן מטבע הדברים יש פחות "מקלות בגלגלים", ניתן ליהנות משורת הטבות מס ובנוסף הדייר מקבל דמי שכירות מלאים עבור מקום מגורים חלופי. אי לכך ניתן לראות כיצד תמ"א 38 גבעתיים פועל יפה ואף תמ"א 38 בירושלים תופס תאוצה.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

19/12/2022

כל מה שחייבים לבדוק לפני שבוחרים יזם תמ"א 38

19/12/2022

כל מה שרציתם לדעת על פרויקטים של התחדשות עירונית

19/12/2022

פינוי-בינוי בגבעתיים – כל מה שחשוב לדעת

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: