מגזין:

כל המידע שחשוב לדיירים לדעת על תמ"א 38

בשנים האחרונות מאות ואלפי בתים בישראל החלו לעבור תהליך של תמ"א 38. תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה נועדה בראש ובראשונה ושיפור בטיחות הבנייה בישראל עבור בניינים שנבנו לפני 1980 ולוודא כי היסודות שלהם חזקים. עם זאת, עבור יזמים ודיירים רבים, התכנית הפכה להזדמנות לשפר את איכות החיים שלהם וכמובן – את שווי הנכס.

תמ"א 38 מספק הקלות בהיתרי בנייה שמאפשרות לשפץ נכסים במהירות ולהוסיף להם אלמנטים כמו מעליות, מרפסות וכדומה. בניין חדש או מחודש עולה תמיד יותר מבניין ישן, ולכן בניין שעבר תמ"א 38 טומן בחובו פוטנציאל כלכלי גדול עבור הדיירים או הקבלן.

החלטתם ללכת על תמ"א 38? יש לא מעט דברים שחובתכם לבדוק קודם. ראשית, האם כל הדיירים מסכימים? כשמדובר בבניין דירות חייבים לקבל את הסכמתם של כל בעלי הדירות בבניין. תמ"א הוא הליך שיפוץ מסיבי ועמוק, ולא כולם רוצים להיכנס לשנה-שנתיים של שיפוצים בבית, גם בתמורה לעלייה בשווי הנכס שלהם.

אם כולם מסכימים, בדקו שהמבנה שלכם באמת זכאי להטבות. מדובר בבדיקה פשוטה שאפשר לבצע בטאבו או בעירייה, ולבדוק מתי בדיוק נבנה הבניין. אם יש לכם דיירים ותיקים בבניין סביר להניח שהם בעצמם ידעו להגיד מתי הוא נבנה.

יש שתי דרכים מרכזיות לביצוע התמ"א: באמצעות יזם שפונה אל הדיירים, או ביוזמתם של בעלי הדירות. אם אתם בעלי דירה – שימו לב שאתם דואגים לאינטרסים שלכם. בשני המקרים יש הרבה זכויות משותפות לדיירים וליזמים אבל אל תטעו לחשוב שכולכם באותו הסל. חשבו כל הזמן על הזכויות והחובות שלכם, וכיצד אתם מקבלים את כל מה שתוכלו באמצעות הפרויקט הזה.

בעלי המקצוע

כאמור, תמ"א 38 הוא פרויקט שיפוץ מאוד מאסיבי שלעתים יכול להרחיב את שטח הבניין ב-150%. לכן חשוב להצטייד בסוללת אנשי מקצוע ברמה גבוהה, אמינים ואיכותיים, שילוו אתכם בתהליך. בראש ובראשונה – פנו לעורך דין. עסקאות נדל"ן הן מורכבות, חשובות, וכוללות הרבה כסף. עורך דין יעזור לכם לוודא שאתם לא עושים שום טעות משפטית וגם – שאף אחד לא עובד עליכם.

לאחר שבחרתם את עורך הדין לקידום הפרויקט, פנו לשמאי מקרקעין שיעריך את המבנה ויבדוק מה הפוטנציאל הכלכלי של הפרויקט. בהמשך, פנו ליזם או לקבלן שיוביל את הפרויקט. היזם הוא זה שנושא את נטל העלות של בעלי המקצוע.

איך בוחרים יזם?

לאחר שהבנתם מה ההיתכנות הכלכלית של הפרויקט, ומה התמורה האפשרית לבעלי הדירות, החלו לפנות לקבלנים ולקבל הצעות. כשמדובר ביזמים ובקבלנים שימו לב לדגש חשוב – אמנם נראה כאילו הם "מראיינים" אתכם, אבל למעשה אתם אלה שמראיינים אותם. אצלכם הכוח לבחור מי היזם הנכון שיקדם את הפרויקט הלאה.

במיוחד כשמדובר בבניין אטרקטיבי באזור מניב מאוד, ים של יזמים ישטוף אתכם ברגע שתתחילו לחפש את הנושא. אז איך בוחרים את הדג השמן ביותר בים היזמים? ובכן, הדרך הטובה ביותר להכריע היא מוניטין. בדקו את היזמים והקבלנים השונים שדיברתם איתם – מה הרקורד שלהם? היסטוריית הבנייה, המומחיות שלהם ובעיקר – האם מתנהלות נגדם תביעות? נסו לאתר דיירים בפרויקטים קודמים ולבדוק את רמת שביעות רצונם.

מחפשים יזמות? הגעתם למקום הנכון!

אנחנו באוראקל יזמות נדל"ן מתייחסים בכובד ראש לכל פרויקט שבאמתחתנו. את התהליך נתחיל בלהכיר אתכם באופן אישי ולבנות מערכת יחסים עסקית טובה כדי לוודא שהאינטרסים שלנו, וגם שלכם, מתמלאים. כולנו כאן כדי להפוך את התמ"א להשקעה, ואיתנו באוראקל אתם יכולים להיות בטוחים שההשקעה בטוחה. פנו אלינו כדי לשמוע עוד פרטים.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: