מגזין:

תמ"א 38 – חוק התכנון והבנייה

אם אתם חוזרים הביתה יום אחר יום, מטפסים שלוש קומות במדרגות (משום שאין מעלית בבניין) ופוגשים מחדש את הבניין המיושן, האפרורי, שאינכם יכולים לעזוב משום שרכשתם אותו לפני שנים רבות, והיום הוא נראה כמו חורבה – יכול להיות שאתם יכולים להנות משיפוץ כללי של הבניין, והוספת מעלית ומרפסת, ושיפור רמת החיים שלכם – כמו גם עליית ערכה של הדירה אם תרצו למכור אותה בעתיד. איך זה עובד? הכירו את תמ"א 38.

בין השאר גם מחזקים את המבנה בפני רעידות אדמה.

מצוקת הדיור באזורים רבים בארץ הובילה את המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר חוק מיוחד בשנת 2005 המאפשר ליזמים שונים להקבל היתרי בנייה על גגות בתים ישנים, או בניה שלהם מחדש, ללא עלות מצד בעלי הדירות – כאשר היזם זוכה לקבל את הדירות הנוספות שהוסיף לבניין. על הדרך, כאשר למעשה זו המטרה העיקרית של התוכנית, היזם מחזק את המבנה בפני רעידות אדמה שעשויות להתרחש בעתיד בארץ.

בפועל, בעלי הדירות, במיוחד באזור המרכז והיזמים ששמחו לקבל אישורים מהירים יחסית לבנות דירות באזורים בהם ערך האדמה גבוה ביותר, קפצו על ההזדמנות, ובמאמץ משותף נבנו יחידות רבות בארץ במהלך העשור האחרון במסגרת תוכנית תמ"א 38. הבתים נראים כחדשים לחלוטין. דיירים בשכונות מצוקה נהנו מדירה שערכה עלה, לעתים אפילו בעשרות אחוזים, ממרפסת שמש, ממ"ד, מעלית ושלל הטבות שהיזמים הציעו – כל זאת על מנת להיות אלה שיזכו להוציא את הפרויקט לפועל.

אבל מה קורה במהלך השיפוץ? היכן גרים?

שיפוץ בניין במסגרת תמ"א 38 אורך בדרך כלל כשנה. לאחר קבלת האישורים הדרושים מהעיריה, וסגירת החוזה עם היזם לאחר קבלת תוכנית מפורטת על שינויי הבניה הצפויים, דיירי הבניין מתחילים בפרוייקט תמ"א 38. אך היכן יתגוררו במהלך השיפוץ? קיימות שתי אפשרויות. לעתים השיפוץ אינו כה מאסיבי, וניתן להתגורר בדירות עצמן במהלכו או לפחות במהלך מרבית השיפוץ. במצב שבו לא ניתן להתגורר בבניין היזם מפצה את הדיירים או בעלי הדירות, על תקופה שבה לא יוכלו להתגורר בדירה או להשכירה, ואף עשוי לשלם סכום חודשי קבוע על מנת שיוכלו לשכור ולהתגורר בדירה אחרת.

מה קורה אם היזם מתחרט באמצע?

ידוע שפרויקטים רבים של שיפוץ מתארכים יותר מהצפוי, ולעתים העלויות מגיעות לסכום גבוה יותר מהמצופה. בפרוייקטים של תמ"א 38 לא מדובר בתקציב שיצא מכיסם של בעלי הדירות, אלא מכיסוי של היזם המשלם לחברה הקבלנים שמבצעת את העבודות בשטח. בכל פרוייקט היזם מעניק ערבויות כספיות, כך שבמקרה ולא סיים את עבודות השיפוץ, הדיירים יכולים להמשיך מאותה הנקודה, ולהעסיק חברה קבלנית אחרת. מרבית היזמים לא יסכנו את הסכום שהשקיעו בבנייה, ואת הסכום הסגור כערבות (במסגרת חשבון נאמנות) ועומלים על מנת לסיים את הפרוייקט.

לסיכום, פרוייקט תמ"א 38 יכול להיות הכלי באמצעותו גם אם אין לכם את התקציב הדרוש לשיפוץ, תוכלו להנות מבניין חדיש, ומגוון רחב של הרחבות בלי להוציא פרוטה מכסכם.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: