מגזין:

פינוי בינוי

כחלק מתוכניות ציפוף הערים והמחסור בשטחים חדשים לבניה בתוך ערים מיושבות, פותחה מדיניות ההתחדשות העירונית.  הרעיון העומד מאחורי פינוי ובינוי הוא שמירה על צביון עירוני בשטחים המוגדרים לכך ללא שום פגיעה בריאות הירוקות של העיר.

פינוי בינוי, הוא תהליך של הריסת מבנים ובנייתם מחדש. לרוב פינוי בינוי הופך להיות כלל אזורי והוא מיושם באזורים עירוניים מתדרדרים, הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית.  תוקפה של מדיניות הפינוי והבינוי החל בשנת 1998 והוא בניהול משרד הבינוי והשיכון.  כאשר מדובר בבניין בודד קוראים לפינוי בינוי – תמ"א 38/2 או תמ"א 32 ב'. כשמדובר בשכונת ואיזורים גדולים פינוי בינוי הוא השם הנרדף למושג התחדשות עירונית. משרד הבינוי רשאי להגיש צו לפינוי בינוי לאזור עירוני  והוא תקף ל-6 שנים.

איך מתחילים תהליך של פינוי בינוי בבניין?

  1. הדבר הראשון והחשוב מכולם הוא הסכמה של רוב הדיירים לביצוע הפרויקט. במקרים רבים ישנם דיירים שמתנגדים לפרויקט, לרוב ממניעים אישיים או אי רצון להיגרר למסכת מעברי דירה או שינוי תנאי המחייה לתקופה מסוימת. פעמים רבות מדובר באנשים מבוגרים וקשישים שאינם רוצים שינוי בשגרת חייהם.
  2. מציאת יזם – היזם מנהל את הפרויקט, משקיע כספים רבים בהריסת המבנה הקיים, מתן שכר דירה לדיירים היוצאים לתקופת הבנייה ובנייה מחודשת לשביעות רצון הדיירים החוזרים. לאחר מפגש עם כמה יזמים בתחום תוכלו להשוות ולהחליט איזה יזם נותן לכם את התמורה הטובה ביותר עבור הפרויקט.
  3. חוזה מסודר בליווי עו"ד, פרויקט פינוי ובינוי הוא כנראה העסקה הנדל"נית הגדולה ביותר שתעשו בחייכם למעט רכישת דירה. שימו לב שכל הסעיפים מנוסחים כראוי וההגנות תקפות.

מה מקבלים הדיירים בפינוי בינוי?

בהסכם בין היזם לדיירי הבניין המיועד לפינוי ובינוי מותנים הדברים הבאים:

  • דירה חדשה בשטח וגודל זהה או גדול יותר מדירתם הקיימת
  • בניה וכניסת דיירים תוך 3 שנים
  • בזמן הבנייה היזם יממן את שכר הדירה, בדירות החלופיות של הדיירים
  • היזם ישלם את הארנונה של שטחי הדירות שנהרסו כל תקופת הבניה
  • היזם אחראי להריסה ובנייה של בניין חדש וגבוה יותר עם מס' דירות גדול יותר בהתאם להסכם ולאישורי העירייה לשכונת המגורים בה נבנה
  • היזם חייב להיות עם יד על הדופק, לשווק את הדירות החדשות שנוספו לבניין, למלא את התחייבויותיו  לדיירים, לעמוד בתנאי החוזה הכוללים את מועד הכניסה של הדיירים לבניין, גמר ביצוע ועוד

היכן מבצעים פינוי בינוי בישראל?

פינוי בינוי בתל אביב החל 2011 במתחם נווה שרת. במסגרת הפרויקט ייבנו 270 יחידות דיור. דוגמאות נוספות ומוכרות הן שיקום דרום העיר, עיריית תל אביב מתכננת להפוך את פני דרום העיר ואזור התחנה המרכזית הישנה לשכונה חדשה ומתפתחת.  לרשימת הערים המתחדשות מתווספות גם הערים הבאות:  פינוי בינוי ברמת גן ופינוי בינוי בגבעתיים. דיירים רבים חותמים על חוזה פינוי בינוי, כך הם מקבלים בניין חדש, ערך הדירה שלהם עולה והם זוכים לשיפור תנאים והטבות כמו חנייה, מעלית, גינון, לובי מפואר ודומה.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: