מגזין:

חשיבות תמא 38 ברמת גן

רבים מתייחסים לתוכנית 38 כתוכנית לשיפוץ הבניין במחיר זול, אך שוכחים את מטרתה האמיתית של התוכנית. תוכניות תמ"א 38 החלו ברחבי הארץ על מנת לחזק מבנים בפני רעידת אדמה אפשרית בישראל בעתיד. מבנים ישנים, בעלי תשתיות רעועות יוחלפו בחזקים יותר, שיוכל לעמוד גם בפני רעידת אדמה בעוצמה בינונית. משום ששיפוץ מאסיבי דורש משאבים לא מבוטלים, יזמים מבצעים את עבודת השיפוץ בתמורה ליחידות נוספות שנבנות על הגג, ונמכרות ברווח.


מפחיתים את הצפיפות בעיר

ההערכה היא שתמ"א 38 ברמת גן תגרום להפחתת הצפיפות בעיר ביחס של חצי דירה על כל דירה בפרויקט במקומות רבים בעיר. לאחרונה חל שנוי ברמת גן כאשר העירייה קידמה את נושא תמ"א 38 והכניסה חידושים במסגרת הקרויה רג/53. בתקופת צבי בר ראש העיר בעבר ניתנו אישורי תמ"א 38, לטענת התושבים, בקלות רבה מדי ולפיכך נוצר לדבריהם עומס רב על התשתיות בעיר.


תכנית רג/53

עיריית ר"ג פתחה בסוף השנה שעברה בתכנית שנקראת רג/.53 ובכך יצרה תוכנית מאוזנת לבנייה מבוקרת הרואה בד בבד את צרכי העיר לצד צרכי היזם והדיירים תוך שמירה על מיתאם נכון יותר בין הבנייה לבין התשתיות כגון כבישים וביוב. בנוסף יש לזכור שמוסדות ציבוריים שהעניקו שירות למספר מסוים של תושבים צריכים להעניק שירות למספר גדול בהרבה הפתיחה בתכנית רג/53, הביקורת על מתאם בין מוסדות ציבוריים כעיר לבין מספר התושבים שיהיה נעשה מבוקר יותר.


תגובה למחאת התושבים

תכנית רג/53 נוצרה למעשה בעקבות מחאת תושבי רמת גן שמחו על הקלות הרבה מידי, לטענתם, בה ניתנו אישורי תמ"א 38, והעמיסו על התשתיות. התכנית עוררה התנגדויות בהתחלה ודיונים רבים מדי סביבה עצרו את הפרויקטים של תמ"א 38.כעת היזמים שמחים להתעורר ולהחל בפרויקטים החדשים. למרות שיש שטוענים כי מחאת התושבים נבעה מקנאה בין בעלי דירות שקיבלו את האישורים לתמ"א 38, ובין דיירי מבנים שלא זכו לאישור הנכסף – בפועל ערים רבות התנסו בכך שיצירת עומס על התשתיות אינו בהכרח מקדם את האינטרס של העיר עצמה.


פרויקטים מאושרים ופרויקטים מעוכבים

כשבעים פרויקטים ממתינים לאישור היום ברמת גן. פרויקטים מסוימים מתעכבים עקב נושאים לא ברורים שיש לבדקם. כיום, בממוצע לקוח כשנה מרגע הגשת הבקשה לפרויקט ועד לביצועו. הדבר נובע מכך כי יש לחשב את זכויות הבניה והתכנון, צריך לוודא שהיזמים יבינו אותה בקלות, וכן ליצור כדאיות עבור היזם בהקמת הפרויקט, המתבסס מצדו של היזם במידה רבה על כמות הדירות שיקבל בסיום הפרויקט, ושוויין על פי ערך השוק באותו האזור.


יוצאים לדרך

לסיכום, התכנית החדשה מאפשרת ליזמים לאפשר הקמת פרויקטים של תמ"א 38 בר"ג היום ביתר קלות לאחר שהנושא היה סגור במשך כשנתיים ונפתח. התכנית רג/53 מאפשרת לתושבים וליזמים ודאות תכנונית רבה יותר. כמו כן, יוכלו להבין יותר טוב מה נדרש מהם, מלבד הדרישות לבניה של מספר דירות קטן יותר. שיאפשר הורדה של הצפיפות לעומת תמ"א 38 ברמת גן בעבר.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: