מגזין:

יתרונות פינוי בינוי

מחאת האוהלים של קיץ 2011 הציפה על פני השטח את מצוקת הדיור החמורה ואילצה את ממשלת ישראל בכלל, ואת משרד הבינוי והשיכון במיוחד, למצוא פתרונות יצירתיים למצוקה הגוברת והולכת. אחת היוזמות לשיקום והתחדשות שעלתה על הפרק היא פינוי בינוי. בד בבד עם מסלול עיבוי (שאף הוא, כמסלול פינוי בינוי, פונה לרשויות המקומיות) ומסלול מיסוי (הפונה ליזמים) לוקח מסלול זה חלק בפרויקט ההתחדשות העירונית, שמטרתו לא רק להגדיל את מספר יחידות המגורים בערים ולהפוך את כלל הבניינים לעמידים יותר בפני רעידות אדמה, אלא גם לרענן את הערים ולהזרים אליהן דם חדש וצעיר יותר.

מהו פינוי בינוי?

בתהליך פינוי בינוי נהרסים המבנים הקיימים ותחתיהם נבנות יחידות מגורים רבות יותר, חדישות וגדולות, אשר ממוקמות על שטחו של המבנה הקודם. הגדלת מספר יחידות הדיור נעשה באמצעות בניה לגובה של קומות נוספות, בעוד שכל אחת מיחידות הדיור החדשות נחשבת למשודרגת או גדולה יותר מזו שהיו במבנה הישן שנהרס. המבנה החדש עצמו משודרג באמצעות הוספת תשתיות שונות כמקומות חניה נוספים, מעלית, הרחבת תשתיות המים והביוב וכד'. במהלך התקופה שבין פינויו של המבנה הישן ועד למועד האכלוס של המבנה החדש, נהוג כי יזם הפרויקט מממן את שהייתם של הדיירים בדירות שכורות שרמתן זהה לזו של דירותיהם הקיימות.

מה יכולים להרוויח דיירי הבניין מפרויקט פינוי בינוי?

בפני הדיירים עומדות מספר חלופות תמורה, אשר נקבעות בחוזה התקשרות בין יזם הפרויקט לבין הדיירים בבניין, ונחתם מול הועד המייצג אותם.

במידה ומדובר בדיירים קשישים, תוצע להם חלופת דיור בדיור המוגן לדיירים קשישים או בבית אבות. במידה והמדובר בדיירים צעירים יותר, תעמודנה בפניהם האופציות הבאות: קבלת דירה חדשה במבנה ששיטחה גדול יותר מזו של הדירה במבנה שנהרס, קבלת דירה קטנה יותר ותשלום ההפרש בכסף, קבלת שתי דירות קטנות יותר (ובלבד ששוויין הכולל לא יעלה על שוויה של דירה חדשה וגדולה אחת) או קבלת דירה ששווייה זהה לשווי הדירה החדשה במבנה/אזור אחר. לאחר קבלת התמורות, הדירות החדשות-העודפות (מעבר לדירות המשמשות כתמורה לדיירי הבניין הישן) עוברות לרשותו של היזם.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד..

19/12/2022

כל מה שרציתם לדעת על פרויקטים של התחדשות עירונית

19/12/2022

סיבות לביצוע תמ"א 38 בבניין שלכם

19/12/2022

כל המידע אודות תמ"א 38 תיקון 3 א'

19/12/2022

איך עובד תהליך פינוי בינוי?

פרויקטים בתל אביב

פרויקטים בנתניה

צרו איתנו קשר: